Baseny, szlaki piesze i jazda konna, czyli Muszyna latem

Wakacje, letni sezon urlopowy, każdy z nas nie może się doczekać tych wymarzonych letnich dni swobody od pracy zawodowej czy nauki oraz psycho-fizycznej odnowy.

Jeżeli pragniecie urlopu, który zaskoczy Was różnorodnością, doda energii witalnej, zachwyci zmysły oraz rozpali żądzę przygody, to koniecznie musicie przyjechać w góry. Tutaj czas płynie inaczej, tutaj życie toczy się według innych praw, tutaj oddycha się pełną piersią i czerpie z życia pełnymi garściami.

Taki właśnie jest Beskid Sądecki i ziemia Muszyńska, czysta, magiczna i wyjątkowa. Muszyna jest wyjątkowo dogodnym miejscem na letnie wędrówki, leży bowiem pomiędzy dwoma pasmami górskimi.

Możemy bowiem wędrować w paśmie Jaworzyny Krynickiej, wówczas doświadczymy po drodze niezapomnianych widoków, krajobrazy są tutaj bardzo pokazowe. Podczas wędrówki odwiedzać będziemy bowiem dwa rezerwaty, bardzo dziewicze, zbliżone do pierwotnej Puszczy Karpackiej. Pierwszy z nich to „Żebracze”, tu króluje buk i jodły, zaś w drugim – ,,Wierchomli” występuje więcej skalnych występów obrośniętych przewagą buka.

Jeżeli Wasza podróż skłania się ku pasmu Zimnego, będziecie mogli podziwiać widoki z jego szczytu Kraczonika, który sięga 934 m n.p.m. Co ciekawe, marszruta tym pasmem przyniesie nam doznania kulturowe, bowiem na szlaku znajdziecie wiele starych cerkwi grekokatolickich, które niezaprzeczalnie budzą podziw i emanują duchem historii – Leluchów, Dubne, Powroźnik, Wojkowa). Trasa pasma Zimnego roztoczy przed Wami żywe pomniki przyrody, na przykład:
– piękny, górski staw nad Powroźnikiem, który zwą Młąką,
– rezerwat leśny bukowo-jodłowy Hajnik okalający miejscowość Dubne,
– rezerwat dziewiczej przyrody las lipowy „Obrożyska” założony w 1919 roku.

Turyści wędrujący po górach otaczających Muszynę nie muszą codziennie schodzić z obranych szlaków, bowiem na noc schronić się mogą w górskich schroniskach umiejscowionych blisko Muszyny, tj. na Jaworzynie Krynickiej, tudzież w Bacówce nad Wierchomlą.

Warunki do uprawiania turystyki pieszej są bardzo sprzyjające, zatem na letnim urlopie na pewno nie będziecie się nudzić. A gdy komuś znudzi się już piesza marszruta, może przesiąść się na rower czy pozwiedzać okolicę jeżdżąc konno.

W Muszynie są bardzo dogodne warunki do jazdy konnej oraz do nauki tego hobby. Miłośnicy konnych wypraw mogą skorzystać na przykład ze szkoły jazdy konnej w Stajni Złockie (Złockie 78) bądź z ośrodka jazdy konnej „Rumcajsówka,, (Złockie 73A, Jasieńczyk). Nie lada przygodą oraz krajoznawczą, niecodzienną gratką będzie na pewno wyprawa konno na Jaworzynę Krynicką, do schroniska nad Wierchomlą czy innymi górskimi szlakami Beskidu Sądeckiego m.in.:
– Majdan-Dubne-Leluchów-Muszyna Majdan (20,5 km szlaku, w tym 11,5 km oznakowane), 300 metrów różnica wzniesień,
– Muszyna Majdan-Dubne-Powroźnik (10,5 km szlaku, w tym 6 km oznakowane), różnica wzniesień 300m,
– Dubne-Rusinów-Malnik-Dubne-Powroźnik (18 km szlaku, w tym 10 km oznakowane), różnica wzniesień 338 m,
– Powroźnik (9 km szlaku), różnica wysokości 270 m,
– Wojkowa – Powroźnik (16 km szlaku, w tym oznakowane 10 km), różnica wysokości 300 m.

A gdy malowane słonecznymi promieniami szlaki gór wypocą z nas już ostanie siły, wtedy proponujemy wyprawę na basen, by ochłodzić obolałe mięśni i zaczerpnąć chwil błogiego lenistwa w wodnej toni.
baseny w Muszynie
Cudowne kompleksy basenów znajdziecie w centrum Muszyny. Obiekt sportowo-rekreacyjny mieści się na Zapopradziu (al. Zdrojowa 4, obiekt w Zakolu rzeki Poprad), zawsze przyciąga tłumy spragnionych kąpieli turystów. Centrum oferuje baseny rekreacyjne, baseny dla dzieci, jacuzzi oraz zjeżdżalnię rodzinną o dwóch szerokich torach. Baseny możecie również znaleźć w Centrum Zdrowia Geovita w Złockiem, Hotelu Klimek SPA (Złockie 107) czy w Sanatorium Uzdrowiskowym „Wiktor CECHINI” położonym w pobliskim Żegiestowie-Zdroju.

Moi drodzy, szkoda lata, góry czekają, a więc jak śpiewała kiedyś Halina Kunicka ”Lato, lato, lato czeka, razem z latem czeka rzeka, razem z rzeką czeka las, a tam ciągle nie ma nas!”

Atrakcje Muszyny i okolic

Atrakcje w Muszynie latem
Zimowe atrakcje Muszyny
Zabytki Muszyny i okolic

Willa Monika na mapie

Niezwykła lokalizacja naszej Willi na terenie gminy uzdrowiskowej Muszyna dostarcza niesamowitych wrażeń zarówno latem jak i zimą. Skorzystaj z mapy poniżej i dowiedz się jak dojechać do Willi Monika.

Zobacz mapę w powiększeniu »

Co na Ciebie czeka?

  • Ogrody Zmysłów / Sensoryczne
  • Ogrody Biblijne
  • kilometry tras narciarskich o różnym poziomie trudności
  • dziesiątki kilometrów tras rowerowych
  • baseny Zapopradzie
  • mofeta w Szczawniku
  • ruiny baszty w Muszynie
  • wędkarski raj nad Popradem
  • szkółka jazdy konnej
  • lodowisko, skatepark, korty tenisowe
więcej
Willa MONIKA - Muszyna
Informacja i rezerwacja
+48 608 040 682
willamonika@op.pl