Kościoły, cerkwie i zabytki Muszyny i okolic

Zabytki architektoniczne, sakralne, kultura oraz obyczaje rdzennych mieszkańców Beskidu Sądeckiego są bardzo interesujące i bogate cywilizacyjnie. Przez pokolenia przybywało wiele różnych zabytków, które zadbane i chronione możemy podziwiać po dziś dzień. Wszystko to dzięki staraniom wielu ludzi, zarówno mieszkańców, jak i przejezdnych, którzy pokochali to miejsce za jego klimat i niezwykły urok i takim chcą go zostawić dla przyszłych pokoleń.

Dzieje Muszyny sięgają XII wieku, a więc miasteczko ma swoją wiekową historię. Już wtedy dogodne położenie w dolinie rzeki Poprad gwarantowało rozwój gospodarczo-handlowy. Powstało wówczas wiele obiektów, które godne uwagi, cieszą nasze oczy do czasów obecnych.

Do najważniejszych zabytków Muszyny należy niewątpliwie kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca, jest to już trzeci, jaki w przeciągu wieków zbudowano w tym miasteczku. Wzniesiono go w latach 1676-1728 dzięki staraniom biskupa Andrzeja Trzebnickiego. To piękna budowla w stylu barokowym, zbudowana z kamienia i cegły. Posiada jedną, wydłużoną, czteroprzęsłową nawę. Prezbiterium węższe mieści ołtarz główny z niezwykle cenną, unikalną rzeźbą gotycką przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem, tzw. „Panią Muszyńską”, dłuta słynnego Jakuba z Nowego Sącza.
Kościół pw św Józefa w Muszynie

Ponadto odwiedzając Muszynę koniecznie trzeba wdrapać się na ruiny XIV wiecznego zamku, które mieszczą się na stromym wzgórzu górującym nad miasteczkiem. Zamek wzniesiono około 1390 roku z zamiarem stworzenia twierdzy ochronnej, miał bowiem wspomagać ochronę granicy oraz szlaków handlowych. Z czasem został zniszczony wskutek najazdu węgierskiego i przebudowano go na mniejszą strażnicę. Koleje historii, wojen i rozbiorów spustoszyły jednak i tę rekonstrukcję. Do obecnych czasów zachowały się tylko ruiny, choć jednak sowicie zabezpieczone wciąż stanowią nie lada atrakcję historyczną. Ludność miejscowa ufundowała figurę Matki Bożej postawioną przy wieży, która spogląda teraz z góry na całe miasteczko i stanowi jakoby strażnicę Boską dla jego losów.
ruiny zamku w Muszynie

Spacerując po Muszynie możecie podziwiać wiele zabytkowych, starych domów oraz przepiękny, klimatyczny ryneczek. Każdy z nich ma swoją historię i jeżeli chcecie bliżej ją poznać, proponuję zakupić Almanach Muszyny – książkę opisującą bliżej dzieje tego miasteczka.

W okolicach miasta znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy z wieloma kapliczkami, źródełkami czy interesującymi zabytkami przyrody nieożywionej oraz ożywionej. Warto odwiedzić:
– park sensoryczny „Ogrody Zmysłów”, w którym możecie poznać wiele gatunków krzewów, kwiatów oraz drzew o wyjątkowym aromacie kwiatów czy widowiskowej barwie oraz kształcie, możecie spacerować wśród pięknych, zadbanych alejek i podziwiać panoramę miasteczka oraz okolicznych gór,
– kościoły w Andrzejówce, Żegiestowie Zdroju, Krynicy-Zdroju,
– mofetę w Szczawniku, czyli źródła wydobywania się CO2 z wnętrza ziemi w postaci beztlenowych źródeł,
– cmentarz żydowski z doskonale zachowanymi nagrobkami cmentarnymi.

Atrakcji jest co niemiara, dlatego planując odwiedzić Beskid Sądecki a w szczególności Muszynę zarezerwujcie sobie kilka dni na zwiedzanie, rekreację oraz relaks.

Atrakcje Muszyny i okolic

Atrakcje w Muszynie latem
Zimowe atrakcje Muszyny
Zabytki Muszyny i okolic

Willa Monika na mapie

Niezwykła lokalizacja naszej Willi na terenie gminy uzdrowiskowej Muszyna dostarcza niesamowitych wrażeń zarówno latem jak i zimą. Skorzystaj z mapy poniżej i dowiedz się jak dojechać do Willi Monika.

Zobacz mapę w powiększeniu »

Co na Ciebie czeka?

  • Ogrody Zmysłów / Sensoryczne
  • Ogrody Biblijne
  • kilometry tras narciarskich o różnym poziomie trudności
  • dziesiątki kilometrów tras rowerowych
  • baseny Zapopradzie
  • mofeta w Szczawniku
  • ruiny baszty w Muszynie
  • wędkarski raj nad Popradem
  • szkółka jazdy konnej
  • lodowisko, skatepark, korty tenisowe
więcej
Willa MONIKA - Muszyna
Informacja i rezerwacja
+48 608 040 682
willamonika@op.pl