Atrakcje turystyczne dla rodzin z dziećmi w Muszynie

Ogrody Miłości Muszyna Zapopradzie

Muszyna jest jednym z najbardziej znanych miejscowości turystycznych i uzdrowiskowych w Polsce. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są atrakcje dla miłośników zabytków, wspaniałe ogrody i tereny zielone. Górskie szlaki zachęcają do wędrówek, a w sanatoriach można podreperować zdrowie. Ale zacznijmy po kolei…

Gdzie leży Muszyna?

Muszyna jest miastem leżącym na południu województwa małopolskiego, nad rzeką Poprad, w powiecie nowosądeckim. Blisko stąd znajduje się także Krynica – Zdrój, Piwniczna – Zdrój oraz granica ze Słowacją (przejście graniczne Leluchów-Čirč) . Wokół rozciągają się wzniesienia Beskidu Sądeckiego i Gór Leluchowskich. Stałych mieszkańców żyje w Muszynie ok. 5 tysięcy osób, a prawa miejskie otrzymała już w roku 1356 za czasów króla Kazimierza Wielkiego.

A co można polecić w Muszynie do zwiedzania, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi?

Wspaniałe tereny zielone w Muszynie

Do najpiękniejszych miejsc w Muszynie należą bez wątpienia wspaniałe i różnorodne ogrody. Wśród nich są na przykład Ogrody Biblijne, które pozwalają przypomnieć sobie najciekawsze wydarzenia ze Starego jak też Nowego Testamentu. Można na przykład zobaczyć tu replikę słynnej Świątyni Salomona.

Natomiast Ogrody Sensoryczne (nazywane inaczej Ogrodami Zmysłów) można poznawać nie tylko wzrokiem ale także słuchem, węchem, dotykiem a nawet smakiem. Dla dzieciaków wielką niespodzianką – ciekawostką może być Ogród Baśni i Legend. Ogrody Miłości z Pijalnią leczniczej wody „Antoni” przypomną wam grecką i rzymską mitologię wśród bogatej różnorodnej roślinności i stawów. Warto tu przyjść wieczorem popatrzeć na ciekawe świetlne iluminacje.

Jeszcze jednym terenem zielonym wartym polecenia w Muszynie jest tutejszy Park Zdrojowy Baszta „Baszta” z pijalnią wód mineralnych i siłownią zewnętrzną.

Osoby, które wolą spacery wśród bardziej dzikiej przyrody powinny wybrać się na spacer poprzez Popradzki Park Krajobrazowy. Nietrudne szlaki turystyczne poprowadzą Was na przykład do rezerwatu lipowego Obrożyska albo Pomnika Przyrody Czarna Młaka. Przy odrobinie szczęścia można po drodze zobaczyć jelenia, żbika albo głuszca.

Zabytki Muszyny

Na miłośników historii czekają w Muszynie zabytki. Najciekawszym są ruiny średniowiecznego zamku stojące na wzgórzu nazywanym Basztą (całkiem niedaleko wspomnianego wyżej parku zdrojowego). Wspomnieć też trzeba zabytkowy kościół świętego Józefa, którego budowę rozpoczęto w XVII wieku, a także drewnianą dziewiętnastowieczną łemkowską cerkiew św. Dymitra w Szczawniku (gmina Muszyna). Jak w każdej cerkwi na szczególną uwagę zasługuje tu między innymi wspaniały ikonostas.

Dla rodzin z dziećmi szczególnie wart polecenia jest kompleks basenów na Zapopradziu. Pełne niespodzianek ze zjeżdżalniami wodnymi na czele. Można też poczuć wspaniały hydromasaż jacuzzi albo nauczyć się pływać.

Jeżeli ktoś chciałby popływać kajakiem albo pontonem może spróbować swoich sił na rzece Poprad. Istnieje możliwość pływania indywidualnego albo też w zorganizowanej grupie razem z instruktorem – w okolicy i w Internecie można znaleźć ogłoszenia na ten temat. Dla osób, które nie potrafią samodzielnie pływać przygotowane są łodzie flisackie, które przewiozą Was od Piwnicznej do Rytra. Wprawdzie to już nie Muszyna ale całkiem blisko.

Wędrówki po górach

Wycieczka do Muszyny będzie „niezaliczona” jeżeli ktoś nie spróbuje swoich sił na okolicznych szlakach górskich. Beskid Sądecki jest pełen szlaków, którymi warto się przejść. Większość z nich jest łatwa i nawet rodziny z dziećmi dadzą radę, ale zdarzają się też trasy trudniejsze. Zatem przed wędrówką warto sprawdzić mapę albo przeczytać w Internecie informacje na temat planowanej drogi (na przykład czas przejścia, różnicę wzniesień), także prognozę pogody aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Warto wybrać się poprzez Złockie na Jaworzynę Krynicką (jeden z najwyższych tutejszych szczytów (1114 m.n.p.m.), na którą można również wjechać kolejką gondolową od strony Czarnego Potoku w Krynicy.

Jeżeli chcą Państwo skorzystać z tych wszystkich atrakcji to zachęcamy serdecznie do skorzystania z oferty noclegów z wyżywieniem w naszej Willi Monika. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Atrakcje Muszyny i okolic

Atrakcje w Muszynie latem
Zimowe atrakcje Muszyny
Zabytki Muszyny i okolic

Willa Monika na mapie

Niezwykła lokalizacja naszej Willi na terenie gminy uzdrowiskowej Muszyna dostarcza niesamowitych wrażeń zarówno latem jak i zimą. Skorzystaj z mapy poniżej i dowiedz się jak dojechać do Willi Monika.

Zobacz mapę w powiększeniu »

Co na Ciebie czeka?

  • Ogrody Zmysłów / Sensoryczne
  • Ogrody Biblijne
  • kilometry tras narciarskich o różnym poziomie trudności
  • dziesiątki kilometrów tras rowerowych
  • baseny Zapopradzie
  • mofeta w Szczawniku
  • ruiny baszty w Muszynie
  • wędkarski raj nad Popradem
  • szkółka jazdy konnej
  • lodowisko, skatepark, korty tenisowe
więcej
Willa MONIKA - Muszyna
Informacja i rezerwacja
+48 608 040 682
willamonika@op.pl